Na istoku Hrvatske sa svoje dvije prostorne cjeline Požeškom kotlinom i Pakračko-lipičkim krajem smjestila se Požeško-slavonska županija. Iznimno zanimljiv geografski izgled duguje svojim planinama i gorama koje ju okružuju, Psunju, Papuku, Krndiji, Požeškoj gori i Dilju, ravnicama koje se s tim gorama izmjenjuju te rijekama koje ju presijecaju. Požeško-slavonska županija krije prave prirodne dragulje: šume, zelene livade, planine, gore, rijeke, vinograde i zlatne doline, a ovo je top 5 prirodnih atrakcija koje morate istražiti.
- Vinorodni brežuljci Klikun i Starac
Pogled na pleterničke ravnice, šume i vinograde pruža se s brda Klikun i Starac. Njih je moguće posjetiti i u sklopu Ceste vina i ruža, enološke priče od 3.5 kilometara koja kreće iz centra Pleternice i vodi kroz pleterničke vinograde. Na uređenim odmorištima brežuljaka zastanite i uživajte u pogledu u kojem je nekoć davno uživala i Udovica Clicquot, prema kojoj je navodno Klikun dobio ime, odnosno prema načinu na koji su mještani izgovarali njeno ime.

- Izletište Omanovac
Na 655 metara nadmorske visine smjestio se Planinarski dom Omanovac okružen gustim šumama te protkan uređenim biciklističkim i planinarskim stazama. Izletište Omanovac nalazi se na istoimenom brdu iznad Pakraca, a odmor, okrjepu i smještaj nudi u Planinarskom domu. Mnogobrojni sadržaji za odrasle i djecu te nezaboravan pogled odlični su razlozi za posjet Omanovcu.

- Sovsko jezero
Jedinstveni primjerak prirodnog jezera u brežuljkastom području Požeško-slavonske županije predstavlja Sovsko jezero, ostatak nekadašnjeg Panonskog mora. Nalazi se na sjevernoj padini Dilja, na nadmorskoj visini od 430 metara. Okružuju ga šume hrasta kitnjaka i običnog graba te bukve. Istočno od jezera pronađite uzvišenje Jezero Brdo, na vrhu kojeg je piramida Vidikovac.

- Perivoj u Lipiku
Stoljetni perivoj u Lipiku smatra se jednim od najljepših u istočnoj Hrvatskoj. Zaštićen 1965. godine kao „spomenik parkovne arhitekture“ idealno je mjesto za relaksaciju. Vrijednost perivoja, uz bogatstvo brojnih biljnih vrsta, očituje se i u tome da palme na splitskoj rivi potječu iz lipičke vrtlarije u kojoj je godinama radila obitelj Kostlivy. Skriva brojne znamenitosti poput Jelkinog brijega, klupe grofice Jelke, natkrivenog paviljona izvora termalne vode „Antunovo vrelo“, ostatke natkrivene šetnice Kursalon, Wandelbahn, fontane i brojne vrtne ukrase.

- Park prirode Papuk
Najznačajnija prirodna atrakcija jest Park prirode Papuk, brdsko-planinsko područje koje se prostire na području Požeško-slavonske i Virovitičko-podravske županije. Njegovu površinu veličine 336 km² obilježava geološka i biološka raznolikost te vrijedna kulturno-povijesna baština zbog čega je postao član Europske i Svjetske mreže Geoparkova, a time prvi i jedini Geopark u Hrvatskoj pod zaštitom UNESCO-a. Velika, naselje na južnim obroncima Papuka predstavlja glavnu polazišnu točku za planinu Papuk iz Požeško-slavonske županije. Nalazi se 12 km sjeverno od Požege na nadmorskoj visini od 273 m i dio je Parka prirode i Geoparka Papuk. Iznad Velike izdiže se stari Velički grad, a uz nju prolazi rijeka Veličanka. Birajte između šetnje, planinarenja, vožnje biciklom ili trčanja, a u blizini Velike pronađite Stijene Sokoline i isprobajte sportsko penjanje.

Svi željni aktivnog odmora, adrenalina i zabave, svoju spretnost mogu testirati na dva vrhunski opremljena poligona u novootvorenom Adrenalinskom parku Duboka, također u blizini Velike. Onaj namijenjen odraslima sastavljen je od 12 elemenata u sklopu kojeg je i zipline, a djeca i oprezniji mogu se okušati u poligonu s devet elemenata. Penjanje po umjetnoj stijeni, trčanje po drvenim gljivama koje vise između drveća, prelazak preko drvenih visećih mostova, mreža, zipline i pregršt drugih izazova začinit će vaš odmor u Slavoniji.
Posjetite Požeško-slavonsku županiju, istražite je, upoznajte njezinu prirodu i zabavite se.